پرورش بوقلمون یا پرورش شترمرغ ؟

پرورش بوقلمون یا پرورش شترمرغ ؟

آموزش پرورش بوقلمون یا پرورش شترمرغ ؟ ابتدا راجع به پرورش شترمرغ صحبت کنیم منبع این مطلب وب سایت پرورش دات کام است

وب سایت پرورش در تمامی زمینه های راه اندازی کسب و کار می توان یک مرجع به حساب آورد برخی از آموزش های این وب سایت عبارت اند از :

 • پرورش زالو
 • پرورش بوقلمون
 • پرورش کبک
 • پرورش شترمرغ
 • پرورش کرم ابریشم
 • پرورش ماهی
 • پرورش قارچ
 • و…
پرورش
پرورش

آب در پرورش شتر مرغ

اين پرنده مي تواند مدت زمان نسبتا طولاني بدون آب ادامه حيات دهد. البته اين پرنده به نوشيدن آب و استحمام با آب و حتي شنا در آن علاقه دارد ولي درصورت عدم دسترسي به آب (در شرايط طبيعي حيات وحش)، همانند شتر مي تواند تشنگي را به خوبي تحمل کند. ميزان مصرف آب روزانه بسته به شرايط آب و هوايي (دما و رطوبت) و نوع تغذيه مي تواند متفاوت باشد اما به عنوان يک معيار، در شرايط گرماي زياد و رطوبت کم به طور متوسط هر پرنده بالغ بر 12 ليتر آب قابل شرب نياز دارد.
در پرورش جوجه معمولا اولين وعده آب (اندکي قبل از غذا) را در سن 2 يا 3 روزگي می دهند. به عنوان يک معيار کلي، ميزان آب مورد نياز جوجه ها 2 تا 3 برابر ميزان غذاي مصرفي روزانه خواهد بود. دماي مطلوب آب آشاميدني بين 21 تا 32 درجه سانتيگراد است. در شرايطي که دماي آب کم تر يا بيش تر از مقادير ذکر شده باشد يا طعم و بوي نامطلوب داشته باشد، پرنده ميل کم تري به آشاميدن دارد و به دنبال کاهش مصرف آب، کاهش مصرف غذا و کارايي هضم و جذب پرنده بروز خواهد کرد. بين 75 تا 80 درصد وزن بدن پرنده به دنيا آمده آب است که در زمان بلوغ به 70 تا 75 درصد مي رسد. چنانچه محروميت از آب براي مدت طولاني ادامه پیدا کند و در حد 10 درصد آب بدن از دست برود، پرنده دچار اختلال شديد مي شود و اگر اين روند ادامه يابد و 20 درصد آب بدن از دست برود پرنده خواهد مرد.
کيفيت آب آشاميدني مصرفي پرنده را در حد جوجه گوشتي در نظر مي گيرند. آب بايد از دو جنبه ميکروبي و شيميايي مورد ارزيابي قرار گيرد. طعم بد آب يا حضور مواد شيميايي مضر از جمله سموم مي تواند سلامت پرنده را به خطر بياندازد. در بحث کنترل کيفيت آب به موارد زير بايد توجه شود. سختي کل آب که شامل تمامي مواد معدني محلول موجود در آب است و حداکثر تا 5000 قسمت در ميليون(ppm) قابل تحمل است. البته اين به شرطي است که برخي از مواد محلول موجود، بر طعم و بوي آب تاثير نامطلوب شديدي ايجاد نکنند که موجب مصرف مناسب آب نشود. از اين رو برخي مواقع به عدد 3000 ppm اکتفا مي شود.
سولفات ها دسته ي ديگري از مواد معدني هستند که معمولا به صورت ترکيب با منيزيم، سديم يا کلسيم مي باشند. در اکثر مواقع اثر اسهال زايي دارد و حداکثر قابل قبول آن ( ppm500) است. از ديگر مواد قابل ارزيابي آهن است. معمولا حضور ترکيبات آهن با غلظت هاي بیش تر از(300ppm ) (0.3 ppb)به رنگ آب قهوه اي (زنگ زدگي) مي دهد و طعم خاصي ايجاد مي کند. شترمرغ به نسبت پرنده هاي ديگر نسبت به مصرف آهن حساس تر است و تحمل کمي در مصرف آن دارد. حتي حضور زياد ترکيبات آهن دار با جذب و متابوليسم فسفر تداخل مي کند. کمبود فسفر هم در رشد استخواني پرنده تداخل می کند و ممکن است عوارض راشيتيسم ايجاد کند و هم به گوشت طعم جگر مانند مي دهد. در مجموع بايد ميزان ppm 0.3 را به عنوان حداکثر آهن موجود در آب در نظر گرفت. کلريدها در واقع نمک شور کننده ي آب هستند و به آن طعم شوري مي دهند. اکثرا با سديم همراه است و تا سطح 50 تا 100 ppm مناسب تر مي باشند. البته بايد ميزان نمک جيره را با سطح کلريد موجود در آب به تعادل رساند. حضور فسفات در آب مي تواند نشانه ي آلودگي منبع آب با فاضلاب و زنگ خطري بر حضور باکتريايي مضر باشد. از ترکيبات نيتروژنه مثل نيترات ها در کودهاي شيميايي استفاده زياد مي شود. حضور اين ماده به مقادير زياد مي تواند دليل بر نشست منابع آلوده به آب مورد استفاده باشد. در اثر تجزيه اين ترکيب توسط باکتري ها چه در محيط خارج از بدن چه داخل بدن (روده ها) ماده سمي تريژيت توليد مي شود. از عوارض ايجاد شده به دنبال مصرف طولاني نيترات ها، علائمي شبيه کمبود ويتامين A و ضعف سيستم ايمني است. ميزان حداکثر نيترات در آب تا 50 ppm است.
بسياري از مواقع حضور سولفيد هيدروژن موجب بوي بد آب مي شود. ميزان خيلي کم اين ماده حتي 1 ppm نيز بوي بد توليد مي کند و در ترکيب با آهن رسوبات تيره و روغني ايجاد مي کند. با افزودن هيپوکلريد به آب مي توان گوگرد آن را آرد کرد تا بوي آب از بين برود.
اسيديته يا pH آب نيز داراي اهميت است. چنانچه آب اسيدي باشد موجب خورندگي و زنگ زدگي در لوازم فلزي (مانند پمپ آب، مخزن ها، لوله ها و …مي شود. چنانچه آب قليايي باشد ميکروارگانيسم ها تحريک به رشد می شود و جرم گرفتگي زياد خواهد شد. pH مناسب را بين 5.7 تا 8.6 در نظر مي گيرند.
انواع حشره کش، علف کش و فلزات سنگين (مانند سرب، جيوه) نيز از عوامل آلاينده آب آشاميدني هستند که در آب مناسب نبايد حضور داشته باشند. در مورد آلودگي ميکروبي آب، ميکروارگانيسم هاي متعددي مطرح مي شوند. از جمله ويروس ها، باکتري ها، قارچ ها، تک ياخته ها و تخم انگل ها.
ميزان کل باکتري موجود در آب بايد کم تر از 100 پرگنه در هر 100 سي سي آب باشد. تعداد باکتري کلي فرم نيز بايد کمتر از 50 پرگنه باشد. برخي از باکتري ها از جمله اشرشيا کلي يا سالمونلا نبايد وجود داشته باشند. در مجموع در اکثر مواقع فيلتر کردن و کلر زدن مناسب به آب مي توان آبي مطلوب براي مصرف آماده کرد. توجه شود که آب فرآوري شده به دقت چک شود.

هوا، دما و مسائل جوی در پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ
پرورش شترمرغ

شترمرغ به ‌راحتي در زيستگاه‌ هاي كويري پرورش مي ‌يابد و توانايي تحمل 30 ـ تا 50 درجه سانتي‌گراد را دارد؛ به همين دليل در تمام نقاط كشور به غير از مناطق با رطوبت زیاد مانند حاشيه درياي خزر مي‌ توان به پرورش آن اقدام كرد.
به طور کلی شترمرغ ها سازگاری بهتری با آب و هوای گرم و نیمه خشک دارند و به همین دلیل نقاط کویری یا حاشیه کویر مناسب ترین مناطق برای احداث مزارع عنوان می شوند. بنابراین توصیه این است که برای انتخاب مکان مناسب توجه بیشتری را به نقاط گرمسیر کشور معطوف دارند. علاوه بر مطالب فوق دلایل دیگری هم می توانند در اولویت بندی مناطق گوناگون موثر باشند که از آن جمله می توان به موارد پایین اشاره کرد:
1) تراکم مزارع موجود در منطقه: تراکم بیش از حد احتمال انتقال بیماری ها را افزایش می دهد و تراکم کم تر از حد معمول موجب رشد کم و کمی امکانات موجود خواهد شد.
2) امکانات در دسترس: هرچه امکانات موجود از قبیل کارخانه خوراک دام، کشتارگاه، صنایع فرآوری و تکمیلی و … بیشتر باشد سرمایه گذاری شما ریسک کم تری خواهد داشت.
3) دوری یا نزدیکی به راه های ارتباطی مناسب: هرچه امکانات شما برای رساندن محصول تولیدی به بازار مصرف بیشتر باشد سرمایه گذاری شما نیز مطمئن تر خواهد بود.
4) نزدیکی به بازار مصرف: این امر سبب می گردد تا محصول شما زودتر و با هزینه کم تری به دست مصرف کنندگان برسد که این مسئله به نوبه خود موجب افزایش توان رقابتی شما خواهد شد.
5) با توجه به موارد گفته شده و توجه به نکاتی از قبیل: نزدیکی به بازار مصرف، وجود امکانات زیر بنایی و تراکم مناسب مزارع موجود می توان تا حدودی اولویت استان های گوناگون را به شرح زیر تعیین کرد:

 1.  استان سمنان
 2.  استان مرکزی
 3. استان اصفهان
 4.  استان قزوین
 5.  استان های شرقی مانند استان خراسان
 6.  مناطق مرکزی کشور شامل استان های: کرمان، یزد، شیراز
 7.  استان تهران
 8.  استان زنجان

و در انتها استان های شمالی و جنوبی کشور به دلیل وجود رطوبت زیاد و تاثیر منفی آن بر روی کمیت و کیفیت تولید و همچنین زیاد بودن هزینه های تولیدی این مناطق نسبت به مناطق دیگر کشور، جز اولویت های آخر تقسیم بندی می شوند.

 

همچنین ببینید

مهاجرت به گرجستان

اقامت گرجستان

اقامت گرجستان اقامت گرجستان : در سال های اخیر تعداد ایرانیانی که برای اخذ اقامت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود بسته طلایی